Past Award Recipients

University of Richmond Alumni Award for Distinguished Service

Expand All
  • 2011-2018

    2018

    • Michael P. Walrath, ’97
    • Michelle O’Donoghue Walrath, ’98

    2017

    • Stephen J. Aronson, R’87, P’15, and P’18
    • Larry E. Boppe, B’64

    2016

    • David Rosenbaum, ’96

    2015

    • Alexandra Hamlet Prevost, W’72

    2014

    • Cambria "Cammie" Dunaway, B’84

    • James "Jack" Wilberger, R’74, P’13

    2013

    • Brett H. Wigdortz, ’95

    2012

    • Lawrence Marsh, B’82, GB’94
    • Kay Sears, B’88

    2011

    • Major General Gina S. Farrisee, W’78

  • 2000-2010

    2010

    • Sean T. Casey, ’99
    • Terry Heilman Sylvester, B’76

    2009

    • Stephen J. Kneeley, R’85 

    • Holly L. Payne, ’94 

    • Amy O’Neill Richard, W’87 

    • Senator Walter A. Stosch, B’59

    2008

    • Carole Milstein Weinstein, W’75, G’77, H’04
    • Leland D. Melvin, R’86

    • Melanie Liddle Healey, B’83
    • William E. Long, B’50

    2007

    • Timothy W. Finchem, R’69
    • Judith Owen Hopkins, W’74

    • Robert H. Keiter, B’74

    2006

    • Steve C. Buckingham, R’71
    • Ellis M. Dunkum, B’59
    • Susan Gunn Quisenberry, W’65

    2005



    • Gayle Goodson Butler, W’73
    • William J. Howell, B’64

    • Marcus M. Weinstein, R’49

    
2003



    • William Stuart Davidson, L’73

    • James Ridout Harris, R’41
    • Richard Scott Johnson, B’73
    • Judith Olton Mueller, W’61



    2002 



    • Worth Harris Carter Jr., R’58
    • Edward S. "Ned" Dunn, B’65

    • Dr. Jean A. Scott, W’68
    • William K. Slate II, L’68



    2001 



    • Paxton K. Black, R’71, G’74
    • Barbara Gardner Cook, W’65

    • George W. Wellde, B’74

    • William J. Williams, L’56



    2000



    • Virgil H. Goode, R’69

    • David L. Heavenridge, B’69
    • Patricia Little Rowland, W’77, GB’81
    • George D. Varoutsos, R’70, L’73
  • 1990-1999

    1999

    • F. Amanda DeBusk, W’78

    • Kenneth M. Gassman, B’67

    • Janice R. Moore, L’81
    • Nelson Lewis St. Clair, R’58

    
1998 



    • Robert L. Burrus Jr., R’55

    • Richard Cullen, L’77
    • Claire Millhiser Rosenbaum, W’54, G’73

    • Sanders T. Schoolar III, B’65

    
1997



    • Joseph B. Benedetti, L’59
    • Frank B. Bradley, B’70

    • Christie A. Holland, W’72

    • AE. Dick Howard, R’54, L’84

    
1996

    • Sandra Dixon Bowen, W’63

    • Dennis A. Pryor, B’66
    • B. Franklin Skinner, R’52
    • Frederick P. Stamp Jr., L’59

    
1995
 

    • Tommy P. Baer, R’60
    • Lee Reeves Childress, W’50
    • Gilbert M. Rosenthal, R’47
    • William G. Thomas, L’63

    
1994

    • Conard B. Mattox Jr., R’49, G’49, L’51

    • Robert L. Musick Jr., R’69

    • Susan Clarke Schaar, W’72

    
1993



    • Betty Ann Allen Dillon, W’48, G’49

    • Robert S. Jepson Jr., B’64, GB’75, H’87

    • Sara Redding Wilson, L’78
J
    • Donald Millar, R’56

    
1992



    • Austin Brockenbrough, III ’62

    • Lindsey Peters Christiansen ’68
    • Julian H. Pentecost ’45
    • James C. Roberts ’57

    
1991 



    • Jean Neasmith Dickinson ’41

    • Wilton E. Ford, Jr. ’69
    • Robert D. Kilpatrick ’48, ’79

    • S.D. Roberts Moore ’61
    • Richard L. Tarrant, Jr.

    
1990

    • Paul W. Duke ’47, ’73
    • Thomas C. Leggett ’54, ’57, ’85
    • Alice Subley Mandanis ’52

    • Vincent J. Mastracco, Jr. ’64
  • 1980-1989

    1988

    • Suzanne Kidd Bunting, ’58
    • Aylett W. Goode, Jr., ’42
    • Donald H. Kent, ’60, ’63
    • Ben B. Ussery, Jr., ’70

    
1987

    • Elizabeth Ramos Dunkum, ’59
    • William C. Bosher, Jr., ’68
    • Edward L. Kurtz, ’50

    • Archer L. Yeatts, III, ’64, ’67

    
1986

    • W. Birch Douglass, III, ’68
    • W. Tyler Haynes, ’22
    • Katharine Clark Kersey, ’56
    • Charles W. Tysinger, ’70, ’78

    
1985



    • W. Gordon Cousins, Jr., ’49
    • E. Claiborne Robins, Jr., ’68

    • Virginia LeSueur Smith, ’53

    • Reginald N. Jones, ’65, ’68

    
1984

    • E. Ballard Baker, ’47
    • Elisabeth Decker Kimball, ’47
    • Robert E. Leitch, ’39

    • Thomas W. Moss, Jr., ’56
    • Robert S. Ukrop, ’69

    
1983

    • Marvin F. Cole, ’43, ’48
    • Edward L. Dunford, ’50
    • Guy R. Friddell, ’46

    • Mary Sue Terry, ’69
    • Donald B. Williams, ’53

    
1982

    • William B. Graham, ’43

    • Frederick T. Gray, ’48, ’50
    • Carl W. Johnson, ’60, ’65
    • Maysville Owens Page, ’36

    
1981

    • Otis L. Brown, ’56
    • Helen Herrink Fix, ’43
    • M. Melville Long, ’10

    • C. Porter Vaughan, Jr., ’40

    
1980

    • Carle E. Davis, ’52
    • Charles H. Ryland, ’36, ’39
    • Eva M. Saunders, ’24
    • F. Carlyle Tiller, ’48
  • 1976-1989

    1979

    • Joseph A. Jennings, ’49

    • May Thompson Evans, ’21
    • Lewis T. Booker, ’50

    • Robert R. Merhige, Jr., ’42

    
1978

    • C. J. Gray, ’33
    • Hannah L. Coker, ’23
    • Leroy Smith, ’34

    • W. Moscoe Huntley, ’26

    1977

    • Overton D. Dennis, ’10

    • Frances Farmer, ’31

    • Mary C. Fugate, ’22
    • Robert T. Marsh, ’22
    • Warren M. Pace, ’43

    • Joseph E. Nettles, ’30

    • Albert L. Philpott, ’41
    • Harold F. Snead, ’25

    1976

    • Elma Hope Ashton, ’25

    • Malcolm U. Pitt, ’18

    • William H. Remine, ’40

    • E. Claiborne Robins, ’31
    • Martin L. Shotzberger, ’48
    • Garland Gray, ’21
    • Ralph C. McDanel, ’16
    • M. Ray Doubles, ’26
    • Mary Anne Guy Franklin, ’35

Distinguished Recent Graduate Award

Expand All
  • 2014-2018

    2018

    • Chris Hamby, ’08

    2017

    • Jaime Elizabeth Settle, ’07

    2016

    • David Raiser, ’06

    2015

    • Wesley Schultz, ’05
    • Mark Spera,’10 and Dean Ramadan, ’10

    2014

    • Zoe Romano, ’09

Westhampton College Distinguished Alumna Award

Expand All
  • 2000-2002

    2002

    • Wanda Starke, W’76

    2001

    • Jane Belk Moncure, W’48

    2000

    • Karin Nordenhaug Ciholas, W’62
  • 1990-1999

    1999

    • Dr. Mary M. Beck, W’68

    1998

    • Sally Yates Wood, W’69, G’70, L’80

    1997

    • Nancy Dale Richardson, W’62

    1996

    • Rachel Norman Graves, W’65

    1995

    • Dr. Ann C. Howe, W’45
    • Dr. Kathleen C. Swallow, W’70

    1994

    • Dale Patrick Brown, W’69
    • Judith Owen Hopkins, W’74

    1993

    • Susan Gunn Quisenberry, W’65

    1992

    • Dr. Harriett S. Stubbs, W’52

    1991

    • Elsa Queen Falls, W’64

    1990

    • Claire Millhiser Rosenbaum, W’54
  • 1980-1989

    1989

    • Louise Winn McCutcheon, W’49
    • Connie Booth Collins, W’69

    1988

    • Mary Aylett Creath Payne, W’53
    • Dr. Ann Bailey Fugua, W’68
    • Dr. Lucy Goode Garnett Lacy, W’44

    1987

    • Nancy Anderson Haga, W’57

    1986

    • Elaine Johnson Yeatts, W’64

    1985

    • Carla Waal, W’53
    • Hazel Weaver Fobes, W’35

    1984

    • Elizabeth Ramos Dunkum, W’59
    • Elizabeth Decker Kimball, W’47
    • Anne Plunket Rosser, W’52

    1983

    • Virginia LeSueur Carter Smith, W’53
    • Katharine Clark Kersey, W’57

    1982

    • Betty Ann Allen Dillon, W’49
    • Phyllis Coghill Brown, W’41

    1981

    • Alice Pugh Bartz, W’36
    • Elizabeth Camp Smith, W’18
    • Louise Eubank Gray, W’28
    • Margaret Coleman Leake, W’31

    1980

    • Ione Stuessy Wright, W’26
    • Desiree Stuart-Alexander, W’52
    • Jeanette Henna, W’22
    • Jane Owens Page, W’36
  • 1970-1979

    1979

    • Rosalind Allen Barker, W’57

    • Virginia Haverty, W’29
    • Frances Anderson Stallard, W’28
    • Mary Sue Terry, W’69

    1978

    • Louise Cardozo Long, W’43
    • Rhea Talley Stewart, W’35
    • Dorothy Gary Markey, W’18
    • Helen Herrink Fix, W’43
    • Mary Ellen Stephenson, W’36

    1977

    • Alice Turner Schafer, W’36
    • Celeste Anderson O’Flaherty, W’15
    • Louise Tull Mashburn, W’52
    • Frederica Boatwright Lynch Baxter, W’62
    • Mayme O’Flaherty Stone, W’41

    1976

    • Martha Lipscomb Walsh, W’25
    • Frances Allen Schools, W’51
    • Margaret Rudd, W’29
    • Helen Falls, W’36
    • Jean Neasmith Dickinson, W’41

    1975

    • Mary Ann Guy Franklin, W’35
    • Carolyn Marsh, W’47
    • Hannah Coker, W’23
    • Elizabeth Hale, W’29

    1974

    • Martha Carpenter, W’51
    • Leslie Sessoms Booker, W’22
    • Helen Caulfield Hoffman, W’35
    • Elma Ashton, W’25
    • Frances Farmer, W’31

Distinguished Alumna Award

(Awarded prior to June 30, 2003 by the Richmond Club of the Westhampton Alumnae Association)

Expand All
  • 2000-2003

    2002

    • Nancy Williams Gregory, B’85

    2001

    • Spring Crafts Kirby, W’73

    2000

    • Elizabeth Holden Slipek, W’41
    • Bettie Woodson Weaver, W’41
  • 1990-1999

    1999

    • Susan Gunn Quisenberry, W’65

    1998

    • Alice Dunn Lynch, W’85

    1997

    • Cindy Creasy Spyhalski, W’75

    1996

    • Margaret Gooch Williams, W’53

    1995

    • Alice Clarke Lynch, W’70

    1994

    • Judy Baughan Lankford, W’70

    1993

    • Wendy Church, W’74

    1991

    • Susan Clarke Schaar, W’72

    1990

    • Helen Falls, W’36
  • 1980-1989

    1989

    • Lee Reeves Childress, W’50

    1988

    • Jane Stockman, W’58

    1987

    • Elsa Queen Falls, W’64

    1986

    • Claire Millhiser Rosenbaum, W’54

    1985

    • Pamela Koch Fay-Williams, W’62

    1984

    • Elizabeth Ramos Dunkum, W’59

    1983

    • Anne Plunkett Rosser, W’51

    1982

    • Phyllis Coghill Brown, W’41

    1981

    • Margaret Coleman Leake, W’31
    • Nora Turpin Turner, W’28

    1980

    • Jeanette Henna, W’22
  • 1970-1979

    1979

    • Betty Ann Allen Dillon, W’49

    • Frances Anderson Stallard, W’28

    1978

    • Betty Ann Allen Dillon, W’49

    1977

    • Louise Cardozo Long, W’43
    • Frances Anderson Stallard, W’28

    1976

    • Frances Allen Schools, W’51

    1975

    • Hannah Coker, W’23
    • Jean Neasmith Dickinson, W’41
    • Mary Ann Guy Franklin, W’35

    197374

    • Leslie Sessoms Booker, W’22
    • Carolyn Marsh, W’47
    • Mayme O’Flaherty Stone, W’41